074-7817111

נגישות אתרים: החשיבות של נגישות אתרי אינטרנט מבחינה משפטית וחברתית

בעידן הדיגיטלי של היום, אתר אינטרנט נגיש הוא חלק בלתי נפרד מכל חברה או עסק המספקים שירותים, מוצרים או מידע דרך רשת האינטרנט.
החשיבות בנגישות אתר אינטרנט הינה קריטית וחובה מבחינה חברתית, מוסרית ומשפטית.

נגישות אתרים מבטיחה שכל המשתמשים כולל משתמשים עם מוגבלויות, יוכלו לגשת לתוכן האתר שלך, להבין את המידע המופיע בו וליצור איתו אינטראקציה הכוללת יצירת קשר באמצעות טופס מקוון, פניה באמצעות צ'אט אונליין או כל דרך מקוונת אחרת. נגישות אתר אינטרנט כוללות בתוכה: מתן טקסט חלופי לתמונות, הוספת חלופה טקסטואלית וכתוביות לסרטונים וידאו, שימוש בתפריטים קלים לניווט ולהתמצאות בכל עמודי האתר, יצירת סדר פוקוס תקין, שילוב של מנגנון חיפוש או מפת אתר להתמצאות טובה יותר ועוד.  בעת שאתר אינטרנט עבר תהליך הנגשה הוא מותאם לטכנולוגיות מסייעות כגון תוכנות להקראת מסך, כלים להגדלת המסך ועוד. במאמר זה, נציג את החשיבות של נגישות אתרים וכיצד היא יכולה להועיל לעסק שלך גם מבחינה חברתית וגם מבחינה משפטית.

מדוע חשוב להתמקד בנגישות אתרים

נגישות אתרים היא לא רק חובה משפטית במדינות רבות (ביניהן ישראל) אלא גם חובה חברתית. מתן תוכן נגיש ורכיבים המתפקדים בצורה נגישה לכלל המשתמשים יכולה לשפר את החוויה שלהם, להגביר את המעורבות שלהם ברשת ולבנות אמון יציב וארוך טווח עם המותג שלך והשירותים שאתה מציע. יתרה מכך, נגישות אתרים יכולה לעזור לעסקים להרחיב את הפעילות העסקית שלהם בכך שכעת הם יוכלו להגיע לקהל רחב יותר שכולל משתמשים עם מוגבלויות, מה שיכול להוביל להרחבת המוניטין העסקי ולהגדלת הכנסות העסק.

להלן מספר סיבות עיקריות לכך שנגישות אתרים הינו חלק חשוב ומהותי בכל אתר אינטרנט המופרסם ברשת:

התאמת האתר לדרישות התקנות

במדינות רבות, ישנם חוקים ותקנות המחייבים אתרי אינטרנט להיות נגישים למשתמשים עם מוגבלויות. אי עמידה בתקנות הנגישות עלולה לגרום לסוגיה משפטית מורכבת שכרוכה בעלויות גבוהות תוך כדי פגיעה רחבה במוניטין העסקי שצברת לאורך השנים. בעת שרכשתם את שירותיה של חברת לנגישות אתרים, אתן יכולים להיות בטוחים שהאתר שלכם נגיש, מה שימנע ממך להיחשף לסוגיות משפטיות ולתלונות שונות ומגוונות מצד משתמשים עם מוגבלות.

שיפור חווית המשתמש בעת גלישה באתר

יצירת אתר נגיש יכולה לשפר משמעותית את חווית המשתמש עבור כל המשתמשים. משתמשים עם מוגבלויות, כגון משתמשים עם לקות ראייה, מוגבלות מוטורית ומוגבלות קוגניטיבית, עשויים להתקשות בתפעול והבנה של מידע ורכיבים מסוימים באתר שלך אם הוא אינו נגיש. על ידי הפיכת האתר שלך לנגיש, אתה יכול לספק חוויה מכילה שמתאימה לכולם, ללא קשר ליכולות המשתמשים והטכנולוגיות שברשותם.

הגדלת המעורבות והנגישות לשירותים שלך

אתר נגיש יכול להגביר את המעורבות של המשתמשים השונים עם העסק שלך. כאשר משתמשים יכולים לנווט בקלות ולגשת לתוכן שלך, יש סיכוי גבוה יותר שהם יצרו עימך קשר לצורך רכישת השירותים שאתה מציע. יתרה מכך, ביצוע התאמות נגישות באתר האינטרנט, כגון כתוביות לסרטונים וטקסט אלטרנטיבי לתמונות יכול למשוך יותר משתמשים לאתר שלך ולעודד אותם להישאר זמן רב יותר בצריכת המידע שפרסמת.

שיפור קידום האתר בגוגל

לנגישות אתרים יכולה להיות גם השפעה חיובית על האופטימיזציה של האתר שלך למנועי החיפוש, מה שנקרא בשפה מקצועית קידום אתרים אורגני(SEO). מנועי חיפוש כמו גוגל מעריכים אתרים שעברו תהליך הנגשה, וכך מדרגים אותם גבוה יותר במנועי החיפוש. על ידי הפיכת אתר אינטרנט לנגיש יותר, אתה יכול לשפר את קידום האתר, מה שיכול לעזור לך להגיע לקהל רחב יותר ולהביא יותר תנועה איכותית וממוקדת לאתר.

לקבלת מידע נוסף אודות נגישות אתרים:

כיצד מתכננים אתר אינטרנט נגיש

נושא נגישות אתרים הינו נושא מעט מורכב הכולל מספר קריטריונים שיש לעמוד בהם כדי לוודא שהאתר אכן עומד בכל תקנות הנגישות. ההמלצה שלנו היא להנגיש את האתר ולבנות תשתית נגישה כבר מתחילת הדרך עוד בשלב האיפיון והעיצוב של האתר. ישנם מקרים רבים, שחברות פונות אלינו לצורך הנגשת האתר לאחר שהאתר כבר מוכן מה שגורם להן להוציא כסף רב יותר, שעות פיתול נוספות ואף עיכוב של עליית האתר לאוויר.

הגדרת טקסט חלופי לתמונות המופיעות באתר

טקסט חלופי הינו טקסט שמטרתו העיקרית להסביר ולפרט למשתמש מה המידע המופיע בתמונה. לרוב, ניתן כבר לדעת באיזה תמונות בעל האתר מעוניין להשתמש וכך ניתן להגדיר את הטקסט החלופי כבר בתחילת הדרך. לדוגמה בתמונות לוגו של החברה (שכמעט יש בכל אתר) יש לספק את שם החברה ואת מטרת התמונה (האם היא לחיצה ומעבירה לעמוד הבית למשל), דוגמה נוספת זה תמונה המעבירה את המשתמש לרשתות החברתיות של העסק (אייקון המאפשר מעבר לעמוד הפייסבוק חייב לכלול את מטרת הקישור בצורה ברורה ומפורטת).

בטח עולה שאלה כיצד משתמש עם מוגבלות באמת נחשף לטקסט החלופי אשר מוטמע "מאחורי הקלעים" ואינו ניתן להבחנה באתר עצמו? טקסט חלופי של תמונה, נקרא על ידי טכנולוגיות מסייעות כגון תוכנה להקראת מסך המסבירה למשתמש בבירור כי מדובר בתמונה ומה מטרתה. הכללת טקסט חלופי לתמונות יכולה לעזור למשתמשים עם ליקויי ראייה להבין את תוכן התמונה ולשפר את החוויה שלהם בעת גלישה באתר ורכישת השירותים המוצעים דרכו.

שימוש בכותרות בסמנטיקה מתאימה

כותרות המצוינות בעמוד האתר בצורה סמנטית מתאימה, יכולות לעזור למשתמשים לנווט בקלות באתר האינטרנט. יש להשתמש בכותרות המאפשרות ארגון מופתי של התוכן ולהעביר את המידע המופיע בדף בצורה קלה ונוחה למשתמש. משתמשים עם לקות ראייה מסתמכים לעתים קרובות על כותרות כדי לנווט באתר שלך, ולכן חיוני להשתמש בהן בצורה נכונה ומקיפה הכוללת את מטרת הכותרת בצורה מפורטת.

התאמת האתר לניווט באמצעות המקלדת

ייתכן שמשתמשים עם בעיות מוטוריות שאינם יכולים לאחוז בעכבר יתקשו בניווט באתר וקריאת המידע המופיע בו. בעת תכנון האתר והתאמות לתקנות הנגישות, חשוב לבצע התאמה מלאה של האתר לניווט באמצעות המקלדת. הניווט באמצעות המקלדת חייב להתבצע בצורה היררכית תקינה מימין לשמאל כנהוג בשפה העברית. הניווט חייב לכלול אפקט ויזואלי בעת קבלת פוקוס כדי שהמשתמש יוכל לדעת היכן הוא נמצא בעת הגלישה באתר.

שימוש בכתוביות ותמלול סרטוני וידאו

היבט חשוב נוסף של נגישות אתרים הוא השימוש בכתוביות ותמלילים עבור תוכן מולטימדיה כגון סרטונים והרצאות. כתוביות מספקות גרסת טקסט של תוכן האודיו ומאפשרות לאנשים חירשים או כבדי שמיעה להבין את המסר ואת המידע המופיע. התמלול מספק גרסה כתובה של תוכן האודיו ומועילים לאלה שאין באפשרותם או ביכולתם להאזין לתוכן מכל סיבה שהיא. על ידי מתן כתוביות ותמלול מתאים, האתר שלך הופך להיות מכיל ונגיש יותר לקהל רב יותר.

לסיכום, נגישות אתרים היא מרכיב חיוני ליצירת נוכחות מקוונת מכילה וידידותית לכלל המשתמשים.בעת הטמעת התאמות נגישות שונות ומגוונות על פי דרישות התקן, אתה יכול להפוך את האתר שלך לנגיש יותר לאנשים עם מוגבלויות ולשפר את האופטימיזציה למנועי החיפוש מה שיעניק לך חשיפה רבה וקהל חדש שלא נחשף לשירותים שהצעת עד כה.

אנו מאמינים ופועלים רבות בשיפור הנגישות באתרים ומחויבים לסייע לעסקים להנגיש את אתרי האינטרנט שלהם לכלל המשתמשים.

צור עמנו קשר עוד היום כדי לקבל את כל הפרטים אודות תהליך הנגישות שאנו מציעים בכדי שהאתר שלך יהיה תואם לדרישות התקנות וכמובן שלא תהיו חשופים לסוגיות משפטיות וחברתיות.

לקבלת מידע נוסף אודות נגישות אתרים: